Málna, vagyis „A” MÁLNA, mert olyan finom

2023.07.14
Málna a kertben
Málna a kertben

A málna tipikusan az a gyümölcs, amit általában mindenki szeret. Sajnos nem mindenki eheti a magja miatt, de azért még szeretjük és pont. Természetesen az én családomban is nagy kedvenc, így minél hamarabb ültetni akartam a kertembe néhány tövet, ami majd idővel elszaporodik. Idén találtam neki egy szerintem megfelelő helyet (ha mégsem, akkor rövidesen kiderül, és ültetek máshová), és ültettem néhány tövet. Ahhoz még nem elég, hogy idén befőzzek vagy akár bőséggel egyek belőle, de ez csak a kezdet. Majd elszaporodik.

Szaporítás: A málna szaporításával nem különösebben kell foglalkozni, mert szaporodik az magától is, csak győzzük kordában tartani. Elég néhány tövet szerezni valami ismerőstől, és elültetni. Egy ásónyom gödörbe beleállítom a tövet, oldalról a földre öntöm a vizet, ami földdel együtt ráfolyik a málna gyökerére, így nem maradnak levegős, üreges részek a gyökér körül. A málna nagyon gyorsan terjed. A föld alatt kúszik mindenfelé a gyökere, amiről kihajt még ott is, ahol az ember nem várná. Ahol ezt szeretnénk megakadályozni, a málna melletti sávban kapáljuk át a talajt, a kúszó gyökereket szedjük ki. Több fajtát ültettem már anyukámnál, be is fogant, de maga a gyümölcs nem hozta a várt ízélményt, ezért mennie kellett a kertből. Mindig maradtam a régi, egyszer termő, apró szemű, de annál édesebb hagyományos változatnál. A nevét nem tudom, de még sosem csalódtam benne. A saját kertembe is ezt ültettem.

Gondozás: Ha belegondolunk, hogy a málna természetes élőhelye a hegyvidék, akkor nagyjából már meg is vagyunk azzal, hogy mit próbáljunk meg számára biztosítani. A saját tapasztalatom az, hogy a málna nem szereti a hőséget, érdemes kicsit árnyékolni a nagy melegekben, különben a gyümölcs szinte megsül. Szereti a vizet, tehát érdemes locsolni, de víz hiányában sokat segít, ha talajtakaró anyagot használunk, ami legalább tápanyagot is biztosít neki. Sokan támrendszert építenek a málnának, ami valóban nagyon szuper, nem dől el a növény, de én idegrohamot kapok tőle. Nőként nem egyszerű építgetni, kötözgetni a hajtásokat, majd mikor letermett, akkor valahogy a támrendszer közé bebújni, és kivagdosni a vesszőket. Bizony-bizony, mert a letermett hajtásokat tőből ki kell ám vágni. Lehetőleg minél hamarabb. Részben azért, hogy a betegségeket elkerüljük, részben azért, mert úgyis elszárad, következő évben az idén hajtott friss vesszők fognak teremni. A friss vesszőket is gyérítsük, a gyengéket vágjuk ki, egy-egy tőről kihajtott 2-3 erős hajtást elég meghagyni. Tavasszal szórjunk a tövek köré komposztot.

Kerttel kapcsolatos bejegyzéseimet a KrEdithKert, receptekkel kapcsolatos bejegyzéseimet a KrEdithKonyha, és kreatív ötletekkel kapcsolatos bejegyzéseimet a  KrEdithKuckó oldalaimon érheted el.


Készítsd el weboldaladat ingyen!