A szilva nem hiányozhat télen a polcról
KrEdithKonyha receptek: szilvabefőtt, szilvaszörp, szilvaleves alap, szilvalekvár, szilvachutney
Talán a szilva az a gyümölcs, amiről először rögtön
a klasszikus, üstben főzött lekvár jut eszembe. Utána persze a többi finomság
is. Sajnos saját szilva nem terem egyelőre a kis kertemben, így a piacon
szerzem be, de egyik évben sem hagyom ki a befőzését. Idén is megnyitottam a
szilvaszezont, és folyamatosan főzöm a finomságokat. Felhívnám a figyelmeteket a szilvachutneyra, próbáljátok ki, isteni finom!
Szilva befőtt
Hozzávalók:
- szilva (5 kg-ból számolhatunk 9 db 720 ml-es üveggel)
- cukor
Mindig csak egészséges gyümölcsöt főzzünk be! A szilvát alaposan megmossuk, felezzük, magot kiszedjük. Tiszta üvegekbe tesszük, az üvegek legyenek tele. Én üvegenként 3 evőkanál cukrot számolok, de ez ízlés kérdése, valamint annyi vizet, hogy lepje el a szilvát. Tetővel zárjuk le az üvegeket, tegyük vizes dunsztba, gyöngyözve főzzük 20-25 percig.
Tipp:
Egy kancsóba teszek langyos vizet, feloldom benne azt a cukormennyiséget, amire
szükségem van, és üvegenként azonos mennyiséget ráöntök a szilvára. Nem lesznek
tele az üvegek sziruppal, de ez nem is baj, pótolom vízzel, hogy lepje el a
szilvát. Ennek a módszernek a lényege, hogy a cukor ne darabosan, hanem
elolvadva kerüljön az üvegbe. Ugyanis gyakran főzés közben a cukor nem oldódik
fel teljesen, hanem leül az üveg aljára, így azonban nem lesz ilyen gond.
Szilvaszörp
Hozzávalók:
- szilva
- cukor (50 dkg/liter lé)
- citromsav (fél kk/ liter lé)
A szilvát mossuk, magozzuk, majd annyi vízzel, hogy ellepje, addig főzzük, amíg a szilva pépesre fő. Leszűrjük, és minden liter léhez 50 dkg cukrot és fél kk citromsavat adunk. Visszatesszük főni, forrástól számítva 20-25 percre. Forrón üvegbe szedjük, az üvegek legyenek tele, majd mehet rá a tető. Száraz dunsztba tesszük, ott hagyjuk kihűlni.
Szilvaleves alap almával
Hozzávalók:
- 3 kg szilva
- 2 kg alma
- 1/2 kg cukor
- 2 tk szegfűszeg, fahéj
- 1 tk citromsav
A gyümölcsöket mossuk, pucoljuk, magozzuk, kisebb darabokra vágjuk. Fazékban feltesszük főzni, cukorral, szegfűszeggel, fahéjjal ízesítjük ugyanúgy, mintha gyümölcslevest főznénk. A szegfűszeget pici vízben főzzük meg külön, majd a levet szűrjük le, öntsük a levesalaphoz. Én szoktam egy pici citromsavat is tenni bele, hogy savanykásabb legyen. Akkor jó az alap, ha a gyümölcsöket alaposan szétfőztük. Forrón üvegekbe szedjük, az üvegek legyenek tele, majd mehet rá a tető. Száraz dunsztba tesszük, és ott hagyjuk kihűlni.
Tipp: Felhasználáskor akár csak egyszerűen habarjuk be és már ehetjük is levesként, vagy az alapban főzzünk még gyümölcsöt, hogy nagyobb darabok is legyenek benne, de gyümölcsmártásnak is használhatjuk egy sűrűbb pudingos habarással.
Szilvalekvár
Kétféle szilvalekvárt szoktam főzni minden évben, mivel nem mindegy, hogy mihez használom. Van a hígabb, amit dzsemfix hozzáadásával főzök, illetve van a hagyományos sűrű szilvalekvár, amit ugyan nem üstben, de sütőben főzök sűrűre lehetőleg cukor nélkül.
Hozzávalók a hígabb szilvalekvárhoz:
- 1-1,5 kg szilva már tisztítva, mag nélkül
- 20-30 dkg méz (vagy cukor, édesítő ízlés szerint)
- ½ tk citromsav
- 1 cs 4:1 (vagy 3:1, 2:1) zselésítő/dzsemfix
A szilvát darálóval ledaráljuk vagy aprítóval aprítjuk. Tegyük fazékba a masszát, keverjük hozzá a citromsavat, a mézet és a zselésítőt. Közepes lángon állandóan kevergetve felforraljuk, majd forrástól számítva még kb. 5 percig forraljuk. Ha hab keletkezik a tetején, azt kanállal szedjük le. Forrón szedjük tiszta üvegekbe, legyenek tele az üvegek. Csavarjuk rá a tetejét, majd a lezárt üvegeket fejjel lefelé fordítva tegyük a pultra/asztalra. Pár perc múlva fordítsuk vissza. Ha kihűlt, mehet a polcra. Zselésítő, dzsemfix használatakor nincs szükség száraz dunsztra.
Hozzávalók a sűrűbb, sütőben sült szilvalekvárhoz:
- min. 5 kg szilva már tisztítva, mag nélkül (ennél kevesebbel is ki lehet próbálni, de nem érdemes)
Kenjük ki egy magasabb falú tepsi, vagy paraszttál alját, oldalát vékonyan ecettel. Ez azért kell, hogy a későbbiekben ne égjen a tepsi vagy tál oldalához a lekvár. Nem kell megijedni, nem fog érződni az ecetíz a kész lekváron. A felezett vagy negyedelt szilvákat elterítjük a tepsiben/tálban. Ha valaki tervezi, hogy cukrot tesz bele, még ne ilyenkor tegye. Alufóliával lefedve, hogy levet engedjen, sütőben kb. 2 órát sütjük. Ezután levesszük a fóliát, majd addig sütjük, amíg az állaga sűrű nem lesz. Ekkor ízesíthetjük még cukorral, fahéjjal, kinek milyen az ízlése. A cukor hígítani fog rajta, ez esetben rövid időre visszatesszük még sűrűsödni. Összesen 4-5 órát számíthatunk a sütésre. Akkor jó a lekvárunk, ha egy hideg tányérra téve egy kanállal, megdermed rajta. A forró lekvárt töltsük tiszta üvegekbe, az üvegek legyenek tele. Na most itt is két lehetőségünk van, érdemes kísérletezni. Vagy azonnal rátesszük az üvegekre a tetejüket és szárazdunsztba tesszük őket, ott hagyjuk kihűlni, vagy nem tesszük rá a tetejüket, a lekvár ahogyan hűl, úgy fog bőrösödni a teteje, ez védi meg attól, hogy megromoljon. Ha teljesen kihűlt, csak akkor kerül rá a tető. Ha úgy érezzük, hogy mégsem lett elég sűrű, inkább válasszuk a szárazdunsztot.
Szilvachutney
Hozzávalók:
- 2 kg szilva
- 5 db lilahagyma
- 4-5 ek olívaolaj
- 50 dkg cukor
- 2 tk asztali só (nem jódozott)
- 1 kk őrölt gyömbér
- 1 tk őrölt fahéj
- 10 db szegfűszeg
- 1 kk őrölt ánizs
- 1 kk kardamon
- 1/2 kk bors
- 2 dl borecet
A hagymát pucoljuk meg, aprítsuk fel, valamint a szilvát mossuk meg, magozzuk ki, és vágjuk tetszés szerint kisebb darabokra. Egy magasabb falú fazékban dinszteljük meg a hagymát, tegyük hozzá a szilvát, cukrot, sót, fűszereket, csak a borecetet ne. Időnként kavargatva az egészet addig főzzük, amíg szósz állagú lesz. Öntsük hozzá a borecetet, forraljuk még pár percig, esetleg fűszerezzük még ízlés szerint, ha szükséges. Attól függően, hogy darabosabban, vagy sima állagúan szereti a család, botmixerrel zúzzuk össze, vagy ne. Forrón tegyük tiszta üvegekbe, az üvegek legyenek tele, zárjuk le a tetővel. Száraz dunsztban tegyük, ott hagyjuk kihűlni.
További receptekkel kapcsolatos bejegyzéseimet a KrEdithKonyha, kerttel kapcsolatos bejegyzéseimet a KrEdithKert, és kreatív ötletekkel kapcsolatos bejegyzéseimet a KrEdithKuckó oldalaimon érheted el.